naglowek_wpisu

Hello Universe!

Oto nasze nowe miejsce. Skromny kąt w Sieci. Będzie o archeologii, czyli tym na czym się znamy, chociaż zdecydowanie nie powiemy, że najlepiej. O nauce dzisiaj, choć nie zawsze.

2.o to archeologia nowoczesna, albo raczej współczesna. Zdecydowanie nie jest czymś co możemy wyobrażać sobie jako naukę za sto lat. Jest tu i teraz, na wyciągnięcie ręki, zależy w dużej mierze od nas i naszego podejścia. Dostęp do zaawansowanego sprzętu, obniżające się ceny usług i aparatury, jaki i duża gama produktów na otwartych licencjach, sprawiają, że nowinki są dostępne nawet dla projektów z niewielkim budżetem.  Wymaga to być może odejścia od humanistyki rozumianej jako alergia na klawiaturę, ale też krok po kroku, otwierając umysł, może okazać się bardzo przyjazna.

Będzie o tym, jak niewielkim, najlepiej zerowym kosztem, wprowadzić do swoich badań nutę metodycznej innowacji. Nie dla popisu, nie dla ładnych obrazków, a dla wygody. Wpisy o charakterze instruktażowym oznaczymy kategorią how-to – odnośnik w menu pozwoli Wam łatwej do nich dotrzeć.

Trochę miejsca poświęcimy obrazowaniu (w) archeologii. Nie tylko tym teraźniejszym, nowatorskim, cyfrowym. Trochę historii, trochę manualnego, analogowego ducha archeologii sięgającego ubiegłych stuleci. Archaeographica, czyli archeologia fotografii i fotografia archeologii.

To też przestrzeń do przedstawiania tego czym się zajmujemy, o tym co jest dość uniwersalne, w lżejszym niż zwykle tonie. Przedstawimy nasze koncepcje, otwarte pytania, licząc również na Wasze komentarze.

Co jeszcze? Sami jesteśmy ciekawi…